Ucestalost astme u svetu raste, a jednim od najvažnijih faktora se smatra izloženost duvanskom dimu deteta tokom intrauterinog razvoja ili u najranijem detinjstvu.
Rad u Školi astme i uzimanje podataka od roditelja/staratelja i dece sa astmom nam je ukazao na veliki problem u našoj sredini, a to je velika izloženost dece sa astmom duvanskom dimu u kucnom okruženju. Ispostavilo se da od petoro dece sa astmom cetvoro (80%) dolazi iz pušacke porodice, odnosno raste u okruženju u kome ima duvanskog dima. Mnogobrojne svetske, a i naše studije, istakle su znacaj izloženosti nikotinu I ostalim sastojcima duvanskog dima i dokazale da astma ima nepovoljniji tok kod dece koja u okruženju imaju duvanski dim. Nažalost, pošto su od najranijeg uzrasta navikli na duvanski dim, veliki deo dece sa astmom tokom puberteta propuši i to dodatno pogoršava njihovu bolest.
Stoga je Društvo odlucilo da u edukaciju o astmi ukljuci i sesiju o negativnim efektima duvanskog dima na dete sa astmom što bi potstaklo roditelje da prestanu da puše u okruženju dece sa astmom (da puše van kuce), ili da budu motivisani da se ukljuce u Savetovalište za odvikavanje od pušenja i prestanu da puše. Da bi Savetovalište bilo što dostupnije deci sa astmom koja su propušila, kao i njihovim roditeljima/starateljima koji puše, u dogovoru sa Ministarstvom zdravlja i Komisijom za prevenciju pušenja januara 2006. godine formirano je „Savetovalište za prevenciju pušenja i odvikavanje od pušenja dece sa astmom i njihovih roditelja/staratelja“ kao integralni deo „Škole astme“. Medutim, vremenom je Savetovalište pocelo da izlazi u susret i radi sa zdravstvenim osobljem koje puši KBC-a „Dr Dragiša Mišovic-Dedinje“, kao i sa spoljašnjim zainteresovanim pušacima. Savetovalište je radilo do 2010. godine kada je ugašeno, i kroz njega je prošlo 92 adolescenta pušaca sa astmom, 145 roditelja i 43 zaposlena u KBC-u. Svake godine je u Savetovalištu obavljano oko 650 tretmana i 500 merenja ugljen monoksida (CO) u izdahnutom vazduhu uz pomoc aparata Smokerlyzer-a kojim se utvrduje pušacki status.
Savetovalište je tokom svog postojanja svake godine obeležavalo Nacionalni i Svetski dan borbe protiv pušenja u prostorijama Bolnice za decje plucne bolesti.
Osim toga, “Društvo za prava dece sa astmom” je sa svojim mladim clanovima u okviru “Kluba mladih sa astmom” ucestvovalo na performansima koje je organizovala Komisija za prevenciju pušenja na trgovima Beograda. Cilj ovih aktivnosti je bio da se kroz audiovizuelnu edukaciju i performans podigne nivo svesti pacijenata, roditelja, osoblja bolnice, ali i celog društva o štetnosti duvanskog dima.